Menü

KÜTÜPHANE KURALLARI

1) Diyanet İşleri Başkanlığı kütüphanesinden kitap ödünç alabilmek için Başkanlık personeli olmak gerekmektedir.

2) Kütüphaneden ödünç eser almak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli öncelikle kütüphane üyelik sistemine kayıt yaptırmalıdır.(Üyelik Kaydı: T.C. Kimlik Numarası, Adı Soyadı, Unvanı, e-Mail ve Cep Telefonu bilgileriyle yapılır.)

3) Misafir okuyucular okuma salonlarını kullanabilir, koleksiyonumuzdan kütüphane içinde yararlanılabilir.

4) Kütüphane içerisinde pet şişe su dışında yiyecek içecek bulundurmak yasaktır. Bu tür ihtiyaçlar için merkez binada kantin bulunmaktadır.

5) Cep telefonları kütüphane içerisinde daima sessiz konumda tutulmalı ve telefon konuşmaları kütüphane dışında yapılmalıdır.

6) Kütüphane içinde diğer okuyucuları rahatsız etmeden sessiz bir şekilde çalışılmalıdır.

7) Okuyucularımız üzücü olaylara sebebiyet vermemek için çanta, cüzdan vs. gibi kıymetli eşyalarını yanlarından ayırmamalıdır. (Kaybolma vb. gibi durumlarda kurumumuz hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz)

8) Raftan alınıp çalışılan kitaplar masa üzerinde bırakılmalıdır.

9) Kütüphaneden alınan eserler ödünç işlemi yapılmadan dışarıya çıkarılamaz. Kütüphanede bulunan tüm materyal manyetik kapı güvenlik sistemi ile korunmaktadır.

10) Kütüphaneden bir kerede en fazla 5 kitap 15 gün süreyle alınabilir. Kütüphaneden ödünç alınan eserler 15 gün içerisinde iade edilmelidir.

11) Kütüphaneden ödünç alınan kitabın iade süresi bitmeden önce iade uzatma işlemi yapılabilir. Bu işlem o kitap/kitaplar için sadece 1 kere yapılabilir. Eğer uzatma işlemi yapılmak istenen kitap başka bir okuyucu tarafından acil olarak istenirse kütüphane yönetimi tarafından uzatma işlemi yapılmadan kitap yeni okuyucuya verilebilir. İade tarihi gelmemiş olan kitaplar kütüphane yönetimi tarafından geri istenebilir. Ödünç alınan kitap kaybolmuş ise kitabın aynısı okuyucu tarafından temin edilir. Kitap kaybolmuş ve piyasada da bulunamıyor ise yönetimin belirleyeceği muadili bir kitap alınır.

12) Referans Eserler ve Nadir Eserler (Ansiklopedi, Sözlük, Atlas, Yazma Eserler, Taş Baskı Eserler vb. ) ödünç verilmez.

13) Okuyucularımız kütüphaneden yararlanma esnasında herhangi bir kitaba istemeden zarar vermiş ise kitabı rafa koymadan bunu görevliye bildirmelidir.